Kalmia

Ilustracja kalmia

Kalmia pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie jako okazały, zimozielony, wieloletni krzew. W Polsce uprawia się kalmię wąskolistną i szerokolistną oraz ich kolorowe odmiany. Głównym walorem są ozdobne, różowe kwiaty zebrane w bogate kwiatostany. Uprawa kalmii nie sprawia trudności, jeśli tylko zapewnimy im kwaśną ziemię i odpowiednią pielęgnację. Korzenie kalmii są płytko w ziemi, dlatego też roślina jest wrażliwa na przesuszenie i wymaga regularnego podlewania w czasie upałów. Jest to roślina odporna na mróz i choroby.

Kalmia - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Kalmia - opis, pochodzenie, wymagania, stanowisko, uprawa

Właściciele ogrodów o kwaśnym odczynie gleby mogą włączyć do swojej ogrodowej kolekcji piękny krzew o dekoracyjnych kwiatach, jakim jest kalmia. Jeśli tylko spełnimy jej wymagania uprawowe, jest to roślina łatwa do utrzymania i pielęgnacji, zaś jej walory ozdobne są ogromne. Doradzamy jak pielęgnować kalmie, jak spełnić jej wymagania uprawowe oraz jak zaprojektować ogród i rabaty kwiatowe z udziałem kalmii.

Kalmia - wiecznie zielony, ozdobny krzew

Jak wygląda kalmia - gatunki i odmiany

Kalmia to piękna roślina dekoracyjna, która jest w Polsce jeszcze mało znana. Jest to wiecznie zielony krzew o gałęziach wzniesionych do góry. Elementem dekoracyjnym jest kwiat kalmii w kształcie pięcioramiennego kielicha. Kwiaty rzadko wyrastają pojedynczo. Z reguły zebrane są w baldachy lub wiechy. W naturze kwiat kalmii jest jasnoróżowy, wyhodowano jednak liczne odmiany o intensywnych kolorach kwiatów. Z powodu skórzastych liści kalmie nieco przypominają rododendrony. Ich kwiaty wyglądają jednak zupełnie inaczej. Zarówno kalmie, jak i różaneczniki mają podobne wymagania uprawowe.

Kalmia należy do rodziny wrzosowatych i pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie 9 gatunków tej rośliny. W Polsce, jako roślinę ozdobną, uprawia się 2 gatunki: kalmię wąskolistną i szerokolistną. Gatunki te różnią się kształtem liści. Kalmia wąskolistna ma liście wąskie, lancetowate, ciemnozielone o długości do 3 cm. Liście kalmii szerokolistnej są eliptyczne i dochodzą do 10 cm długości. Skórzaste, błyszczące i ciemnozielone z wierzchu są bardzo dekoracyjne. Oba gatunki mają liście jaśniejsze od spodu.

Jest to roślina wolno rosnąca, która po 10 latach może osiągnąć wysokość do 2 m. W naturze niektóre gatunki kalmii wyrastają na duże, okazałe krzewy. Głównym walorem dekoracyjnym kalmii są kwiaty o niezwykłej pięciościennej budowie. Zebrane są w duże kwiatostany. Kalmia kwitnie od maja do końca czerwca. Kwiat jest różowy lub biały. Jednak wyhodowano odmiany o różnych kolorach kwiatów, a także kwiaty dwukolorowe.

Warto wiedzieć, że roślina, jak również wykonane z niej wyroby, na przykład miód, jest silnie toksyczna. Jest to roślina trująca dla ludzi i zwierząt domowych. Spożycie kalmii wywołuje poważne objawy zatrucia, które mogą skończyć się śpiączką, a nawet śmiercią.

Kalmia - zastosowanie jako roślina dekoracyjna

Kalmia znajduje zastosowanie jako roślina dekoracyjna w ogrodach i parkach. Z uwagi na odporność na zanieczyszczenie powietrza idealnie sprawdzi się w zieleni miejskiej lub w ogrodach przydomowych w mieście. Doskonale wygląda jako krzew ozdobny posadzony jako soliter oraz w grupie roślin. Mając kwaśną glebę można stworzyć w ogrodzie kompozycję kwiatową z roślin wrzosowatych jak kalmie, rododendrony, pierisy oraz wrzosy i wrzośce.

Kalmie pasują również wizualnie do iglaków. Należy jednak pamiętać, aby nie sadzić ich blisko świerków. Wydzielają one substancje, które są szkodliwe dla świerków i powodują ich zamieranie.

Uprawa kalmii - wymagania, choroby

Kalmia dostępna jest w postaci sadzonek w doniczkach, które należy przesadzić do gruntu. Sadzonki ściółkujemy korą. Warto dla kalmii wybrać stanowisko słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatru. Rozmnażanie kalmii w uprawie amatorskiej rzadko się udaje, dlatego też należy kupić gotowe sadzonki w sklepie.

Kalmia kwitnie na wiosnę, zaś kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych pędach. Dlatego należy unikać cięcia rośliny. Jeśli chcemy poprawić pokrój rośliny przez cięcie, należy to zrobić zimą i w stopniu ograniczonym. Usuwamy tylko uszkodzone pędy. Po przekwitnięciu warto usunąć przekwitłe kwiatostany.

Korzenie kalmii są płytko osadzone w gruncie, dlatego też roślina ta jest wrażliwa na suszę. W czasie upałów roślinę należy regularnie podlewać. Kalmia jednak nie lubi nadmiaru wody. Nadmierna wilgotność podłoża powoduje gnicie korzeni. Korzenie kalmii położone płytko pod powierzchnią ziemi są również wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też należy uważnie i starannie pielić ziemię wokół roślin. Najlepiej przykryć ziemię korą, która dodatkowo zakwasza glebę i ogranicza zachwaszczenie.

Wymagania uprawowe kalmii:

  • kwaśny odczyn gleby,
  • przepuszczalna gleba,
  • stanowisko słoneczne lub półcieniste,
  • miejsce osłonięte,
  • ziemia umiarkowanie wilgotna,
  • regularne podlewanie w czasie upałów,
  • wrażliwa na przesuszenie i zalanie,
  • nawożenie umiarkowane nawozami dla wrzosowatych,
  • unikanie cięcia,
  • mrozoodporna, nie wymaga przykrywania na zimę.

Kalmia jest rośliną mrozoodporną. Uważa się nawet, że jest to najbardziej mrozodoporna roślina dekoracyjna zimozielona. Mimo tego, znacznie lepsza jest uprawa tej rośliny w ciepłych regionach Polski. Należy wybrać dla niej stanowisko zaciszne, osłonięte od zimnych wiatrów. W czasie dużych mrozów należy kalmie okryć. Okrywamy krzew białą agrowłókniną, tak aby roślina miała dostęp do światła. Szczególnie wrażliwe na mrozy są okazy młode.

Kalmia jest dość odporna na choroby i szkodniki roślin. Może się jednak zdarzyć, że zaatakują ją choroby grzybicze, jak plamistość liści, szara pleśń, fytoftoroza lub mączniak. Mogą ją również objadać takie szkodniki, jak: opuchlaki, mączliki czy przędziorki.

Kalmie to dekoracyjne, zimozielone krzewy wolno rosnące o pięknych, ozdobnych kwiatach i dekoracyjnych, skórzastych liściach. Są mrozoodporne i łatwe w uprawie, lecz wrażliwe na przesuszenie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto