Rośliny dereniowate

Ilustracja rośliny dereniowate

Rośliny dereniowate należą do rzędu dereniowców. Można zaliczyć do nich dwa rodzaje: alangium i dereń. Łącznie przynależy do nich nawet 100 gatunków. Rośliny znaleźć można niemal na każdym kontynencie. Co ciekawe, owoce derenia jadalnego można spożywać np. w formie lemoniady i soku. W naszym kraju rośliny dereniowate sadzi się głównie jako ozdobne. Z kolei w Indiach często wykorzystuje się je w medycynie naturalnej.

Rośliny dereniowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny dereniowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny dereniowate – rodzaje, opis, zdjęcia, uprawa, porady

Rośliny dereniowate w naszym kraju wykorzystywane są głównie jako ozdobne. Polacy doceniają dereń w ogrodzie za ciekawe owoce i kwiaty. Jakie wymagania ma ta wyjątkowa roślina? Czy sadzenie roślin dereniowatych sprawi trudność początkującym ogrodnikom? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Rośliny dereniowate – uprawa, sadzenie i pielęgnacja w ogrodzie

Dereń pagodowy – jak pielęgnować roślinę, krok po kroku?

Rośliny dereniowate są jednymi z najciekawszych, jakie można hodować w ogrodzie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje dereń pagodowy. Naturalnie występuje w Azji Wschodniej. W Polsce nie zobaczymy go zbyt wiele, jednak niektórzy decydują się na uprawę derenia pagodowego w ogrodzie. W naszym kraju dereń może rosnąć jako wysoki krzew – ewentualnie niskie drzewo, które urośnie maksymalnie do 15 m. Roślina wyróżnia się szeroko rozgałęzionym systemem korzeniowym, a jej liście mają niezmienną, najczęściej jajowatą lub eliptyczną formę. Co ciekawe, jesienią liście derenia – w zależności od pogody – zmieniają swój kolor.

W polskich ogrodach dereń pagodowy wypuszcza piękne, kremowobiałe kwiaty od czerwca do lipca. Zebrane są w luźne baldachy o szerokości do 15 cm każdy. Chętnie przylatują do nich motyle, pszczoły i ćmy. Owoce derenia dojrzewają dopiero we wrześniu, przybierając niebieską barwę. Są nie tylko ozdobne – żywią się nimi liczne ptaki. Dereń pagodowy najlepiej czuje się w słonecznym ogrodzie, ewentualnie w półcieniu. Aby ziemia zbyt szybko nie wysychała, powinien zostać wsadzony do ocienionego dołu. Dobrze, gdy podłoże będzie świeże i z dobrym odprowadzaniem wody. Idealna ziemia dla derenia jest próchnicza, lekko kwaśna lub neutralna. Złym rozwiązaniem są piaszczyste, lekkie i mokre gleby.

Dereń rozłogowy – uprawa i wymagania

Roślina spokrewniona jest z dereniem białym, jednak rozrasta się zupełnie inaczej – mianowicie na boki. Ze względu na to dereń sadzi się jako roślinę okrywową, np. pod drzewami. To uniwersalny krzew, który przystroi dosłownie każdy ogród – bez względu na aranżację. Rośnie od kilkudziesięciu centymetrów do nawet 2 m wysokości. Uwagę zwracają jego zielone, jajowate liście i drobne kwiaty. Jesienią na dereniu rozłogowym pojawiają się niejadalne, kuliste owoce.

Dereń rozłogowy jest tolerancyjną rośliną. Poradzi sobie w przeciętnej glebie ogrodowej. Jest też wytrzymały na dłuższy okres suszy czy niską temperaturę. Nie przeszkadza mu zanieczyszczenie powietrza – poza ogrodem sprawdzi się więc w miejskich nasadzeniach. Dobrze rośnie zarówno na słońcu, jak i w cieniu. Najciekawsze odmiany wśród dereni to: Flaviramea, Kelseyi oraz Hedgerow’s Gold. Zapewniając roślinie umiarkowanie wilgotną, przeciętną glebę, nie będzie wymagała szczególnej opieki. Jest to zatem naprawdę wygodny w uprawie krzew.

Rośliny dereniowate – ozdobne odmiany ogrodowe, które warto hodować

Dereń kwiecisty – wymagania i pielęgnacja, krok po kroku

Roślinę w środowisku naturalnym spotkać można w USA, ale też w Meksyku i Kanadzie. W naszym kraju dereń kwiecisty spotykany bywa głównie w ogrodach botanicznych, jednak regularnie jest również uprawiany na ogrodach działkowych. Jest przepiękny. Potrafi ozdobić ogród od wiosny nawet do jesieni. W naturze rośnie do 15 m wysokości, ale w Polsce osiąga maksymalnie 5 m. Pędy derenia kwiecistego są sztywne i cienkie oraz pokryte jajowatymi liśćmi. Pojawiają się dość późno. Dereń kwiecisty kwitnie w kwietniu. W Polsce rzadko zawiązuje owoce.

Dereń najlepiej czuje się w słońcu i półcieniu. Należy zadbać o ciche, ciepłe i osłonięte od zimnych wiatrów stanowisko dla rośliny. Nie jest to w pełni odporny na mróz gatunek. Trzeba zatroszczyć się również o podłoże dla derenia kwiecistego. Musi być próchnicze, żyzne i bogate w składniki pokarmowe. Aby mógł się rozwijać, potrzebuje dużo przestrzeni. Najlepiej sadzić roślinę wiosną, aby zdążyła się przygotować przed zimą. Jeśli nie pada, należy podlewać dereń. Nie jest konieczne nawożenie, jeśli regularnie używasz nawozów organicznych.

Pamiętaj, że…

Poza wymienionymi odmianami dereni mamy również dereń świdwa, kousa, biały i jadalny. Każdy z nich można uprawiać w ogrodzie – jednak nie zawsze będzie to łatwe zadanie.

Rośliny dereniowate w naszym kraju wykorzystywane są głównie jako ozdobne. Jakie wymagania mają rośliny? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat roślin dereniowatych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto