Drzewo doniczkowe

Ilustracja drzewo doniczkowe

Dzięki drzewom w doniczkach można pięknie zaaranżować nie tylko taras przed domem jednorodzinnym, ale i balkon w mieszkaniu w bloku. Możesz ozdobić nimi swój salon lub pokój, dodając pomieszczeniu naturalności i zmieniając aranżację. Wiele drzew nadaje się do uprawy w donicach. Aby jednak długo się nimi cieszyć, powinieneś trafnie wybrać odpowiednią odmianę. Następnie nauczyć się musisz dokładnej pielęgnacji rośliny. W ten sposób drzewko z roku na rok będzie zdrowo rosnąć, zachwycając domowników i wprowadzając wszystkich w dobry nastrój.

Filtry0

Drzewo doniczkowe

Drzewo doniczkowe - pozostałe

Drzewa doniczkowe – najładniejsze rośliny do Twojego domu. Które wybrać?

Drzewo doniczkowe to piękna roślina, która nadaje się nie tylko do ogrodu, ale i do domu. Możesz zabrać wybraną odmianę do mieszkania i ozdobić drzewkiem dowolne pomieszczenie. Ozdobne okazy świetnie nadają się do salonu czy przedpokoju. Jakie kwiaty warto hodować w domu? Które drzewa pokojowe są najładniejsze? Sprawdź małe i duże rośliny doniczkowe, dzięki którym odmienisz wygląd swojego mieszkania.

Drzewo doniczkowe – jakie wybrać do domu? Ozdobne odmiany pokojowe

Co warto wiedzieć na temat drzew doniczkowych? Najważniejsze informacje

W naszym kraju jest mnóstwo ładnych drzew, które można hodować w doniczkach. Część z nich nadaje się jedynie do ogrodu. Inne z kolei świetnie sprawdzają się na tarasie i balkonie. Wiele okazów zabrać można do mieszkania i uczynić jego nieodłączną częścią (np. do salonu). Jedne będą zielone przez cały rok, a drugie zrzucą liście na zimę. W dalszym ciągu pędy ogołoconych z liści roślin wyglądają ciekawie. Wśród drzew wyróżnia się odmiany umiejące spędzić na zewnątrz cały rok. Są również drzewa stojące na tarasie od wiosny do jesieni, natomiast zimą zabiera się je do domu. Wśród drugiej grupy roślin wyróżnia się głównie drzewa pochodzące z dalekich, ciepłych krajów. Rośliny doniczkowe dzielą się nie tylko na wiecznie zielone i zimujące na dworze (lub nie). Wyszczególnić można również drzewa liściaste, iglaste, owocujące i kwitnące. Zanim wybierzesz konkretne drzewo do hodowli, pamiętaj o podstawowych zasadach ich uprawy oraz pielęgnacji:

  1. Stawiaj na drzewa niskie oraz wolno rosnące. Wysokie i duże rośliny nie są wskazane do uprawy w doniczce. Na szczęście nie tylko wysokie drzewa są piękne! Wśród mniejszych odmian wyróżniają się liściaste oraz iglaste (np. stożki, kolumnowe, płaczące i kuliste).
  2. Warto hodować w doniczkach drzewa miniaturowe szczepione na pniu. Na szczególną uwagę zasługują grusze, jabłonki lub inne drzewa owocowe – opowiemy o ich później.
  3. Donica na drzewo powinna być stabilna i duża. Możesz również wykorzystać solidne skrzynie. Donice powinny mieć minimum 50 cm wysokości. Wiele jednak zależeć będzie od odmiany wybranego drzewa.
  4. Drzewo doniczkowe będzie zimować na dworze? Powinieneś wobec tego zaopatrzyć się w doniczkę ocieplaną. Jeśli nie ma takiej w sklepie, samodzielnie ociepl donicę! Możesz użyć do tego folii albo styropianu. Łatwo zrobisz takie ocieplenie w prostych donicach i pojemnikach. Możesz również wykorzystać piankę poliuretanową, która dokładnie wypełni szczeliny – niezależnie od tego, w jakim kształcie jest donica.
  5. Nie zapominaj o tym, aby pozostawić otwory odpływowe w donicy. Zadbaj również o podstawki, ponieważ dzięki nim woda nie będzie ściekać do sąsiadów pod spodem (gdy hodujesz rośliny na balkonie).
  6. Powinieneś zadbać o miejsce dla drzewa nawet w większym pojemniku, ponieważ może się sporo rozrosnąć. Pamiętaj również o dobrej jakości podłożu! Należy dobrać ziemię do zapotrzebowania rośliny. Przykładowo specjalistycznej gleby potrzebują iglaki. Innym wystarczyć powinna ziemia próchnicza, koniecznie wzbogacona o dobrej jakości nawóz. W rozwoju drzew doniczkowych pomoże również drenaż, np. keramzyt. Wysyp nim dno doniczki lub pojemnika.

Podlewanie, nawożenie i zimowanie drzewek doniczkowych, krok po kroku

Jeśli chcesz zająć się uprawą drzew doniczkowych, musisz być świadomy, że należy je często podlewać. Ziemia w doniczce wysycha szybciej niż ogrodowa. Doskonałym pomysłem może okazać się wdrożenie systemu nawadniania kropelkowego. Możesz również dodać hydrożel do ziemi, dzięki czemu podczas podlewania woda się zawiąże. Będzie również ją oddawać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Woda nie będzie przelatywać zbyt szybko przez pojemnik lub donicę. Jednocześnie będzie maksymalnie wykorzystana. Właśnie dlatego do podłoża warto dorzucić glinę – ona także świetnie utrzymuje wodę i w razie potrzeby pozwala na jej odprowadzanie. Pamiętaj o tym, że niektóre rośliny świetnie poradzą sobie z czasowym przesuszeniem. Inne z kolei będą mieć z tym niemały problem. Większość drzew doniczkowych lubi wilgotną, ale nie mokrą ziemię.

Kolejnym ważnym krokiem jest nawożenie drzew. Powinieneś to robić regularnie, zwłaszcza że doniczkowe rośliny bardzo szybko wykorzystują substancje odżywcze w ziemi. Przesadzanie ich, zwłaszcza częste i bezpodstawne, może okazać się dużym problemem. Jeśli zachodzi jednak potrzeba przesadzenia drzew, zrób to bardzo uważnie. Przenawożenie stanowi większy kłopot niż niewielka ilość nawozu. Zwróć uwagę na instrukcje podane przez producenta nawozu. Nie zapominaj o wymaganej pojemności doniczki i wysokości drzewa. Niektóre odmiany potrzebują specjalnych nawozów, które np. zakwaszą podłoże. Właśnie takich wymaga część iglaków. Powinieneś dobrać drzewa do warunków, jakie panują w mieszkaniu lub na tarasie. Każde ma zupełnie inne wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do światła słonecznego. Jedne wolą cień i półcień, inne pełne słońce.

Masz mrozoodporne drzewo i w dodatku wybrałeś donicę z ociepleniem? Zatem nie powinieneś się martwić, że roślinie coś się stanie. Jeśli drzewko jest jednak młodsze, a zimą mają nadejść duże mrozy, przemyśl wyłożenie podłoża iglastymi gałęziami. Wrażliwsze okazy i młode drzewka koniecznie owiń włókniną. Jeśli iglaki mają wzniesione pędy, obwiąż drzewa sznurkiem, zbyt mocno nie ściskając. Inaczej drzewo może stracić ładny kształt. Jakie drzewa warto wybrać do donic? Powinny to być odmiany o powolnym wzroście, które nie będą zbyt duże. Warto postawić na karłową formę, a także gatunki dobrze znoszące przycinanie. Właśnie w przypadku takich drzew korygować można bowiem ich wielkość oraz kształt. Nie zapominaj również o odmianach szczepionych na pniu i drzewach piennych. W przypadku takich roślin rozwijać będzie się tylko korona.

Drzewa doniczkowe do domu – warto zwrócić uwagę na te okazy!

Dzięki tym drzewom doniczkowym zmienisz aranżację domu

Wśród drzew doniczkowych polecanych do uprawy w mieszkaniu i na tarasie poleca się m.in. drzewka owocowe. Kwiaty pojawiają się na takich drzewkach już wiosną. Z kolei latem na drzewach zaczynają rosnąć owoce. Do uprawy w doniczce posłużyć mogą drzewka o pokroju kolumnowym (np. wiśnie, grusze i jabłonie). Dodatkowo powinieneś zapewnić drzewom ciche i słoneczne miejsce do rozwoju. Powinieneś też zadbać o lekko wilgotne i żyzne podłoże – nie zapominając o konieczności nawożenia organicznymi nawozami. Na jakie drzewa doniczkowe zwrócić uwagę? Oto przykłady:

  • Tuje – nazywane również żywotnikami. Możesz uprawiać je na tarasie lub balkonie. To wiecznie zielone iglaki, które świetnie rozwijają się w słonecznych miejscach – najlepiej w umiarkowanie wilgotnej glebie. W zimniejszych regionach Polski należy zabezpieczyć tuje przed chłodem. Do uprawy w doniczce nada się odmiana np. Globosa, Danica i Milky.
  • Wierzba całolistna – jest nieduża, o krzaczastym pokroju. Najczęściej występuje jako drzewo szczepione na pniu. Właśnie tak najkorzystniej się prezentuje. Wierzba całolistna ma liście. Jeśli chcesz ją uprawiać, nastaw się na systematyczne przycinanie drzewka. Czasami trzeba to robić kilka razy w sezonie. Dzięki regularnemu podcinaniu wierzba będzie mogła zachować swój kształt. Uprawiaj drzewko w cichym miejscu z dużą ilością słońca.
  • Świerk – wcale nie musi być ogromną choinką. Zwróć uwagę na kompaktowe odmiany, które można hodować w doniczce w mieszkaniu. Polecaną jest Conica, czyli zielony i niezwykle gęsty świerk karłowy. Odmiana preferuje wilgotne podłoże i słoneczne miejsca. Wykazuje dużą odporność na mróz. Zimą powinieneś jednak chronić świerk Conica przed porywistym wiatrem. Nie dopuszczaj również do przesychania podłoża rośliny.
  • Klon palmowy – świetnie nadaje się do uprawy w doniczkach. Wspaniale sprawdza się przy naturalistycznych aranżacjach. Postaw na odmiany szczepione na pniu, które mają piękne, powycinane liście i nieco parasolowatą formę. Powinieneś jednak pamiętać o tym, że klony palmowe mają duże wymagania. Zadbaj zatem o ciche i osłonięte od wiatru miejsce dla drzew. Nie przelewaj klonów, ponieważ bardzo nie lubią nadmiernie wilgotnej ziemi. Klony palmowe należy zabezpieczać na zimę.

Jakie jeszcze drzewka doniczkowe pasują na taras?

Wbrew pozorom na tarasie uprawiać można niektóre drzewa doniczkowe, będące nieuodpornionymi na mróz. Zatem nie tylko rośliny kwitnące latem sprawdzają się na domowym tarasie lub balkonie! Należy jednak pamiętać, że drzewa rosnące w chłodzie powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju. Powinieneś zimować rośliny w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Drzewa doniczkowe mogą stać również na zabudowanym balkonie lub tarasie, gdzie temperatura nie będzie spadać poniżej 5 st. C. Co powiesz na drzewa śródziemnomorskie? Nie zrzucają liści na zimę i wystarczy je sporadycznie podlewać. Oto kilka polecanych odmian drzew do uprawy w doniczce:

  1. Oleandry – zakwitają na biało, różowo lub purpurowo. W donicy mogą mieć całkiem pokaźny rozmiar, ale powinieneś przycinać rośliny. Uważaj na nie przy posiadaniu małych dzieci i zwierzaków. Oleandry są trujące.
  2. Bugenwille – mają gwiazdkowate, białe kwiaty i drewniejące łodygi. Przepięknie komponują się z zimozielonymi drzewami.
  3. Cytrusy – doskonale odnajdują się w doniczkach. Pachną podczas kwitnienia. Często owocują, zwłaszcza drzewka cytrynowe.
  4. Kufliki – piękne drzewa, które wielu osobom kojarzą się ze szczotkami do mycia butelek od środka. Wspaniale ozdobią każdy balkon lub taras.
  5. Drzewka oliwne – charakteryzują się srebrzystymi liśćmi. Drzewa można kupić szczepione na pniu, co ułatwia ich hodowlę w doniczce.

Pamiętaj o tym, że drzewo w donicy będzie mieć mniej ziemi do dyspozycji niż w ogrodzie. Właśnie dlatego priorytetem będzie zapewnienie mu idealnych warunków rozwojowych. Kluczowym elementem jest wybór donicy lub innego pojemnika, a także podlewanie i nawożenie. Nie zapominaj, że przelanie lub przesuszenie nie działa na korzyść drzewka doniczkowego. Zadbaj również o dokładne zabezpieczenie rośliny przed zimą.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto