Krzewy do cienia

Ilustracja krzewy do cienia

Większość roślin ogrodowych wymaga słońca, aby mogły się prawidłowo rozwijać. W słonecznym stanowisku nie tylko kwitną, ale też owocują. Całe szczęście istnieje mnóstwo gatunków, które preferują cień. Wśród nich wyróżniają się różnego rodzaju krzewy. Dzięki nim zaaranżować można najdalsze zakątki ogrodu, które przez większość dnia są zacienione. Z krzewów uformować można żywopłot, wyeksponować dowolny jako pojedynczą roślinę lub ozdobić nim teren w zupełnie inny sposób.

Filtry0

Krzewy do cienia

Krzewy do cienia - pozostałe

Jakie krzewy do cienia wybrać? Oto nasze typy krzewów

Nie masz zbyt wielu słonecznych miejsc w ogrodzie? Martwisz się, że przez to nie posadzisz tam żadnych roślin? Niepotrzebnie! Istnieją różne krzewy do cienia, które fantastycznie uzupełnią najciemniejsze zakątki ogrodu. Kwitnące krzewy lubiące cień sprawią, że każdy będzie wyglądać zachwycająco. Sprawdź najciekawsze krzewy rosnące w cieniu, które warto posadzić w ogrodzie!

Krzewy ozdobne lubiące cień – zobacz, które wybrać!

Krzewy do cienia, które odmienią każdy ogród

Wiele osób uważa, że lubiące cień rośliny zimozielone to rzadkość. Tymczasem jest ich naprawdę sporo. Uformować z nich można żywopłoty albo posadzić jako solitery. Rośliny cieniolubne najlepiej czują się pod drzewami, a także przy ścianie domu. Szczególną popularnością cieszą się krzewy liściaste, a także kwitnące. Wybór jest ogromny. Decydując się na rośliny cieniolubne do ogrodu, wcześniej zawsze sprawdź ich wymagania. Pomyśl też, jak dokładnie chcesz je posadzić i uformować. Niektóre potrzebują więcej miejsca, a inne nie przepadają za towarzystwem sąsiednich roślin. Należy też dobrze zaaranżować przestrzeń, aby rośliny dobrze się w niej prezentowały. Oto kilka najbardziej popularnych krzewów, które mogą rosnąć w zacienionych miejscach:

  • Bukszpan wiecznie zielony – na zimę nie zrzuca liści, dzięki czemu może ozdabiać ogród przez cały rok. Wolno rośnie, ale wymagania rośliny są minimalne. Bukszpan najbardziej popularny jest w czasie Wielkanocy. Warto jednak zainteresować się krzewem również poza okresem świątecznym.
  • Żylistek – liściasty krzew z rodziny hortensjowatych. Ma niewielkie wymagania i bardzo szybko rośnie. Po kilku latach może urosnąć nawet do 3 m! Żylistek ma piękne, obfite liście dekoracyjne. Przypominają białe, czerwone lub różowe gwiazdki. Najciekawiej prezentują się zebrane w wiechowate kwiatostany.
  • Aukuba japońska – krzewy zimozielone, które rosną do 1,5 m wysokości. Wyróżniają się zielonymi liśćmi w żółte plamy. Ich owoce są czerwone – nie wolno ich jednak jeść, bo są trujące! Aukuba jest cieniolubna, jednak powinieneś zadbać o żyzne podłoże. Krzew hodować można nie tylko w ziemi, ale też w donicy.
  • Jaśminowiec wonny – wieloletni krzew, który rośnie do 3 m wysokości. Wyróżnia się kremowymi, pachnącymi kwiatami, które kwitną pod koniec maja. To krzew mrozoodporny, będący łatwy w uprawie. Dobrze znosi cięcie i jest odporny na choroby. Trzeba go jednak co roku przycinać, bo jaśminowiec wonny bardzo szybko rośnie.

Krzewy cieniolubne – doskonałe nie tylko na żywopłot

Rośliny potrzebują dostępu do słońca, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Na szczęście nie każda z nich rośnie dobrze jedynie na słonecznym stanowisku. Natura zaskakuje! Wśród roślin znaleźć można bowiem takie, które rozwijają się na lodowcu, gejzerze lub gorącej pustyni. Inne z kolei wyrastają z głębi oceanu. Wśród krzewów wyróżnić można wiele ciekawych gatunków preferujących cieniste stanowiska. W naszych ogrodach bywa sporo miejsc, do których nie docierają promienie słoneczne. Warto zagospodarować również taką przestrzeń. Brak słońca nie oznacza, że nic nie będzie mogło się tam rozwijać! Krzewy w cienistych miejscach najlepiej wyglądają posadzone w różne układy kompozycyjne. Możesz posadzić je na kilka sposobów, na przykład jako:

  • Solitery – pojedynczo rosnące egzemplarze. Najlepiej sadzić w ten sposób rośliny ozdobne o ciekawym pokroju. Idealnie wyglądają na dywanie z roślin okrywowych lub po prostu na murawie.
  • Grupy – krzewy do cienia posadzone w tej formie powinny być tego samego gatunku. Sadź je blisko siebie np. w pobliżu drzew. Możesz uczynić grupę krzewów samodzielnym elementem większej kompozycji. Nie ma też przeciwwskazań co do łączenia krzewów kilku różnych gatunków. Wówczas grupy roślin przez dłuższy czas będą wyglądać atrakcyjnie. Powinieneś jednak dobrać je pod kątem terminu kwitnienia, wielkości rośliny, kształtu czy koloru liści.
  • Żywopłoty – są to krzewy posadzone w rzędzie. Mogą być wysokie, średnie, niskie lub obwódkowe. W ogrodach coraz częściej pojawiają się też żywopłoty formowane, a więc cięte np. na dowolny geometryczny kształt. Oczywiście dobrze przewidzieć konkretny kształt żywopłotu już na etapie projektowania. W ten sposób oszczędzisz sobie kosztownego i czasem kłopotliwego cięcia. Żywopłot możesz również prowadzić w swobodnej formie, jeśli chcesz uzyskać np. naturalny efekt. Możesz ogrodzić nim całą posesję w cieniu, dobierając odpowiedni gatunek roślin.

Najciekawsze typy krzewów do cienia – czy znasz je wszystkie?

Krzewy w cieniu – zasady sadzenia, o których warto wiedzieć

Zanim zaczniesz sadzić krzewy do cienia, nie możesz zapomnieć o kilku ważnych zasadach. Rośliny rosnące w cieniu muszą być od siebie oddzielone. Zbyt duże zagęszczenie może stać się przyczyną chorób grzybowych albo wzmożonej aktywności komarów. Sadząc, należy więc zadbać o odpowiednią odległość między krzewami. Nie sadź też do cienia gatunków, których kwiaty są wyjątkowo duże – mogą się nieodpowiednio rozwinąć. Zrezygnuj też z hodowania w cieniu roślin o wielobarwnych liściach. Wybieraj raczej te w jednolitym kolorze, ponieważ wielokolorowe potrzebują promieni słonecznych, aby się prawidłowo odbarwić. Do ciekawostek należy fakt, iż liście krzewów cieniolubnych w większości są ciemnozielone. Oto kilka krzewów, które warto sadzić w cieniu:

  • Ostrokrzew kolczasty – zimozielony krzew, który bardzo dobrze czuje się w cieniu. Roślina jest mrozoodporna i wspaniale prezentuje się o każdej porze roku. Wyróżnia się zielonymi, błyszczącymi liśćmi z kolcami. Jesienią i zimą pojawiają się na nich krwistoczerwone owoce. Ostrokrzew to mało wymagający krzew. Świetnie rośnie na lekkiej i żyznej glebie. Dobrze reaguje na cięcie, więc możesz dowolnie modyfikować jego kształt (np. na żywopłot).
  • Cis pośredni – w kilka lat osiągnąć może nawet 3 m wysokości. Cieniolubny krzew ma krótkie, ciemnozielone igły. Jego korona jest zwarta, a nasiona kuliste i trujące. Cis preferuje podłoże zasadowe, wilgotne i żyzne. Można przyciąć krzew na żywopłot, ponieważ dobrze znosi formowanie nożycami. Cis pośredni odporny jest na mróz i zanieczyszczenia środowiska.
  • Różaneczniki – zimozielone kwitnące krzewy, które lubią cień. Wyróżniają się kulistymi kwiatostanami, które ukrywają się w rozłożystych kępach. Ważne jest okrywanie ich na sezon zimowy, ponieważ mrozy mogą je wyniszczyć.
  • Wawrzynek wilczełyko – nadaje się do półcienia, a także do cienia. Jego kwiaty zawiązują się latem, zaskakując błyszczącymi owocami i pastelowymi kolorami. Należy pilnować dzieci, gdy będą się bawić w pobliżu rośliny, ponieważ jest silnie trująca.
  • Hortensja bukietowa – rośnie do 1,5 m wysokości. Wyróżnia się dużymi liśćmi i pachnącymi kwiatami w kolorze jasnoróżowym i białym. Te krzewy ozdobne najlepiej czują się w lekko kwaśnym i doskonale nawodnionym podłożu.

Pamiętaj, że…

Krzewy liściaste, iglaste i ozdobne do cienia mają szeroki zakres tolerancji na warunki świetlne. W ciemnym i chłodnym miejscu krzewy mogą być jednak podatne na gnicie korzeni lub zmiany grzybowe liści. Rośliny lubiące cień preferują częste, ale niezbyt obfite podlewanie. Należy więc bardzo skrupulatnie kontrolować wilgotność gleby, gdzie rosną krzewy.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto