Nie wszystko zielone jest eko

Równo przystrzyżony trawnik lub niewielki ogródek warzywny w rogu podwórka, nie sprawią, że od razu będzie ono ekologiczne. Zamiast tego powinniśmy pomyśleć o zasadzeniu łąk kwietnych lub stworzeniu ogrodu deszczowego. Ważne jest także to, w jaki sposób będziemy dbać o nasze otoczenie. Dlatego zaleca się:

  • wybieranie nawozów naturalnych lub pochodzenia naturalnego zamiast tych chemicznych,
  • rozsądne korzystanie z wody, np. podlewanie roślin deszczówką lub, jeśli nie możemy sobie pozwolić na zamontowanie zbiornika na wody opadowe, nawadnianie ich we wczesnych godzinach porannych lub wieczorem, po zachodzie słońca,
  • wykorzystanie energii słonecznej,
  • stosowanie kostki brukowej, która umożliwi przenikanie wody, szczególnie tej deszczowej, do ziemi, a nie gromadzenie się jej w postaci kałuż lub, co gorsza, spływanie do miejskiej kanalizacji. Obecnie na rynku można wybierać spośród wielu rodzajów, które różnią się między sobą fakturą, materiałem, z którego są wykonane, oraz kształtem. Wiele z nich powstaje od ponad 10 lat w zakładach Jadar. Wszystkie można obejrzeć na stronie firmy, gdzie znajdziemy nie tylko szczegółowe opisy techniczne, ale też propozycje gotowych aranżacji oraz porady.

Którą wybrać?

Większość dostępnych na rynku kostek brukowych jest wykonanych z betonu. To materiał sprawdzony i stosunkowo tani, a przy tym odporny na zmieniające się warunki klimatyczne. Możemy też postawić na naturalne materiały, które nie absorbują ciepła. Takim jest kostka brukowa, szczególnie ta w jaśniejszych barwach, wykonana z granitu lub taka, którą wyprodukowano w technologii ekologicznej z udziałem surowców naturalnych, jaką w ofercie ma Jadar. Taka kostka mniej się nagrzewa, dzięki czemu poruszanie się po niej nawet bosą stopą jest bezpieczne i nie spowoduje przykrych poparzeń. Ponadto ograniczamy ślad węglowy, gdyż, w przeciwieństwie np. do asfaltu, kostka nie oddaje do atmosfery zgromadzonego ciepła.

Ważna jest grubość

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną kostkę, powinniśmy sprawdzić, jakie ona ma przeznaczenie. Na rynku oferowane są kostki tzw. jednowarstwowe, które, choć tańsze, są mniej trwałe, oraz dwuwarstwowe. Istotnym parametrem jest też grubość, zarówno samej kostki, jak i jej warstwy ściernej. Kostkę o innej grubości ułożymy na podjeździe, a inną na naszym podwórku. Ta pierwsza powinna mieć grubość minimum 6 cm, dzięki czemu nie pęknie pod ciężarem samochodu. Wokół naszego domu możemy ułożyć takie 4-centymetrowe. W ofercie Jadar znajdziemy też kostki, które będą się różnić wykończeniem i kształtem, co umożliwia tworzenie różnych aranżacji. Na szczególną uwagę zasługują te modele, które zapewniają swobodny przepływ wody deszczowej do ziemi.

Pośpiech niewskazany

Kostkę brukową najlepiej jest układać na podkładzie ze żwiru, piasku lub grysu bez dodatku cementu. Taka podstawa gwarantuje, że chodnik będzie trwały i stabilny, a dzięki temu, że są to warstwy przepuszczalne, woda nie będzie się zbierać pod kostką, co mogłoby doprowadzić nawet do jej pęknięcia. Przed ułożeniem kostek powinniśmy jeszcze sprawdzić, kiedy zostały one wyprodukowane. Przyjmuje się, że do montażu można używać tych, które mają około 6 miesięcy. Tyle wystarczy, by kostki wyschły i mogły zostać bezpieczne ułożone. Na stronie Jadar każdy rodzaj oferowanych kostek brukowych został szczegółowo opisany w kartach produktów wraz ze wskazaniem miejsc, gdzie mogą one zostać wykorzystane, co jest pomocne przy planowaniu aranżacji podwórka i podjazdu. Można także skorzystać z porad ekspertów, które znajdziemy na stronie.

 </p

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej