|
INNE ARTYKUŁY
![]() Storczyki to duża grupa wysoko wyspecjalizowanych roślin jednoliściennych. ![]() Rośliny wymagają cięcia, w większym lub mniejszym stopniu, przez cały rok. ![]() Czynnikiem etiologicznym choroby określonej jako bakteryjna cętkowatość pomidorów jest bakteria Pseudomonas syringae. ![]() Mszyce i przędziorki niezbyt często wybierają sobie powojniki, jeśli mają w ogrodzie dostęp do smaczniejszych roślinek. ![]() Przycinanie żywopłotów, tak jak inne czynności wykonywane w ogrodzie, wymagają przestrzegania określonych zasad. ![]() Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) to wysoka bylina o zielonożółtych kwiatach. ![]() Dla wielu posiadaczy ogrodów praca w ogrodzie szybko staje się nie tylko obowiązkiem, ale i hobby, któremu poświęcają coraz więcej czasu. |
NAJNOWSZE ARTYKUŁY DLA TAGU OGRODY
![]() Storczykowiec czerwonyStorczykowiec czerwony (Bauhinia galpinii) jest rośliną bardzo cenioną przez hobbystów. Podobają im się zarówno jego niepowtarzalne kwiaty jest liście w kształcie przypominającym motyle. Może rosnąć jako roślina półpnąca (doskonale prezentuje się na ścianie ogrodu zimowego)lub jako krzew. ![]() Wino koraloweWino koralowe (Antigonon leptopus) to pnącze bardzo popularne w Meksyku, gdzie można go spotkać praktycznie w każdej zagrodzie. Pochodzi z tej samej rodziny co nasz rdest Auberta i tak samo kwitnie długo i bardzo obficie - musimy mu tylko zapewnić dużą ilość światła i ciepła.
Wino koralowe bardzo często uprawiane jest w pojemniku, jako roślina tarasowa. ![]() Juka baccataMała juka baccata (Yucca baccata) o skróconym pniu, lub często bez pnia, z którego wyrastają twarde, wąskie, mocno wklęsłe liście. Jest szeroko rozpowszechniona w północnym Meksyku i południowo-wschodnich stanach USA, gdzie rośnie nawet na wysokości 2400 m n.p.m. Bez większych szkód wytrzymuje duże spadki temperatur i zaliczana jest do najbardziej odpornych juk posiadających pień. Rośnie stosunkowo wolno, jednak jest bardzo łatwa w uprawie.
Powinna być sadzona w najcieplejszym i najsuchszym miejscu ogrodu, do zimowania powinniśmy zapewnić jasne i chłodne pomieszczenie. Glebę w doniczce utrzymujemy w stanie lekko wilgotnym. ![]() Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycjaJedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach. ![]() WrzosowiskoStworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd. ![]() Rok w ogrodzie - listopadPrzed nami zimowe mroźne miesiące. Dziś opiszemy dla Państwa prace, jakie mamy do wykonania w ogrodzie właśnie teraz.
Przede wszystkim powinniśmy zamknąć dopływ wody do kranu w ogrodzie. W okresie mrozów woda mogłaby, bowiem rozsadzić instalację wodną. Powinniśmy również opróżnić z wszelkich preparatów beczki, oczyścić narzędzia ogrodnicze, naoliwić je i schować na czas zimy. ![]() Rok w ogrodzie - październikPaździernik to miesiąc wielkich przygotowań. Rośliny i zwierzęta szykują się do zimy, a ogród staje się magicznym miejscem. Pod warunkiem, że słonko zagości w naszym domu i ozłoci okolicę.
Ostatnie kwiaty astrów, krokusów jesiennych, rozchodników, zawilców i zimowitów ozdabiają jeszcze fragmenty ogrodu, ale jesienne liściaste dywany przypominają o tym, że kończy się rok. ![]() Odmiany jabłoni - zbioryJest jeden owoc, który bije wszelkie rekordy popularności i sympatii, z jaką traktują go ludzie. Pochodzi z Azji Wschodniej i należy do rodziny różowatych… Cóż to za orientalny smakołyk? Jabłoń.
Rozmnaża się przez oczkowanie oraz szczepienie. Na świecie występuje ok 30 dziko rosnących gatunków jabłoni. W wyniku ich krzyżowania, wyhodowano jabłoń domową, która obejmuje wiele odmian. Decydując się na uprawę jabłoni powinniśmy dla konkretnego regionu, wybrać odpowiednią odmianę. |














