Żółte kwiaty polne

Ilustracja żółte kwiaty polne

Żółte kwiaty polne to gatunki dziko rosnące w naszych warunkach klimatycznych, które mają naturalnie żółte kwiaty. Wiele z nich ładnie wygląda i dlatego jest uprawiana także w domach i ogrodach. Warto jednak wiedzieć, że niektóre znajdują się pod ochroną i nie można ich wykopywać i przenosić do swojego ogrodu. Duża część żółtych kwiatów polnych jest atrakcyjna, ale bardzo ekspansywna, na przykład mlecz lub mniszek lekarski. Ich zasadzenie w ogrodzie nie ma sensu – szybko może okazać się, że się rozprzestrzenią i będą coraz bardziej zachwaszczać trawnik.

Filtry0

Żółte kwiaty polne

Żółte kwiaty polne - pozostałe

Żółte kwiaty polne - jakie rośliny łąkowe kwitną na żółto? Popularne żółte kwiaty

Żółte kwiaty bardzo przyciągają wzrok. Dlatego często są wybierane na rabaty i do ogrodu. Bardzo wiele gatunków uprawianych w przydomowych warunkach to kwiaty polne, które dziko rosną na łąkach, polach i poboczach. Dowiedz się, które polne kwiaty kwitną na żółto i czy można uprawiać je także w ogrodzie.

Gatunki o żółtych kwiatach będące pod ochroną

Wiele osób, które pragną stworzyć w ogrodzie łąkę kwietną lub marzy im się ogród w stylu rustykalnym, chodzi szukać inspiracji na łąkach i polach. I o ile czerpanie inspiracji jest jak najbardziej w porządku, o tyle już pozyskiwanie kwiatów, sadzonek i rozłóg może być problematyczne.

Warto wiedzieć, że bardzo wiele roślin o żółtych kwiatach, które nam się podobają, znajduje się pod całkowitą lub częściową ochroną. Przykładem może być pełnik – bylina o dużych, żółtych kwiatach, wyglądających nieco jak kwiaty piwonii. Piękne kwiaty zachęcają do zrywania, ale jest to niemożliwe. Roślin pozostających pod ochroną nie można w żaden sposób pozyskiwać. Nie można ich wykopywać, ucinać sadzonek, przenosić, posiadać ani sprzedawać. Jednak w przypadku szczególnie ładnych kwiatów, możliwa jest uprawa z nasion czy sadzonek z legalnego źródła. Ich rozpowszechnianiem zajmują się szkółki i sklepy ogrodnicze. Czasami w sprzedaży są dostępne tylko mieszańcowate odmiany poszczególnych gatunków. Bardzo często są o wiele bardziej atrakcyjne wizualnie (mają na przykład większe kwiaty, ładniejsze kolory czy inne walory ozdobne) i można je sadzić w ogrodach.

Żółte kwiaty polne – najpowszechniejsze gatunki

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej popularną rośliną o żółtych kwiatach jest mniszek polny. Nie jest to gatunek szczególnie piękny, ale za to bardzo wytrwały. Jego palowy korzeń rośnie głęboko, więc usuwanie rośliny jest bardzo trudne. Po przycięciu kosiarką i tak się odradza. Żółte, złożone z licznych drobnych języczkowatych płatków, kwiaty mniszka szybko zamieniają się w dmuchawce – białe, puchate kuleczki z nasionkami. Wiatr potrafi przesuwać je na ogromne odległości, przez co mniszek bardzo szybko się rozprzestrzenia. Może być prawdziwą zmorą właścicieli trawników, zwłaszcza że ma bardzo małe wymagania i każda gleba mu pasuje. Warto jednak wiedzieć, że roślina ma właściwości zdrowotne. Drobne kwiatki się gotuje z cukrem, by powstał gęsty syrop. Dodawany do herbaty lub ciepłej wody ma działać przeciwbakteryjnie i wzmacniająco.

Nieco mniej popularną rośliną polną jest dziurawiec czteroboczny. To bylina o wysokości do 60 cm, która ma wzniesioną, kanciastą łodygę (stąd też nazwa rośliny). Podłużne liście stanowią tło dla szczytowego kwiatostanu złożonego z odgiętych płatków korony okalających kielich. Dziurawiec jest rośliną leczniczą. Jego nazwa pochodzi stąd, że płatki kwiatów mają wyraźne czarne plamki, które wyglądają jak miniaturowe dziurki, zrobione szpileczką. Herbatę z dziurawca wykorzystuje się przy leczeniu problemów układu trawiennego. Dziurawce są pospolite w całej Polsce, najwięcej jednak można ich spotkać w Karpatach.

Driakiew żółtawa to kolejna powszechna roślina. Ma około 80 cm wysokości i wzniesioną, rozgałęzioną łodygę. Na jej szczycie pojawiają się ciekawe kwiaty, o żółtawym lub kremowym kolorze, zebrane w luźne koszyczki. Zewnętrzne kwiaty są znacznie większe od środkowych, dzięki czemu cały kwiatostan ma ciekawy kształt. Driakiew to typowa roślina zarówno na niżu, jak i w niższych położeniach górskich. Te kwiaty łąkowe nie są pod ochroną, jednak nie są bardzo pospolite. Dobrze czują się w zaroślach i na przydrożach.

Żółte kwiaty polne – gatunki do ogrodu

Jest bardzo wiele gatunków kwiatów polnych, które można uprawiać swoim ogrodzie. Duża część z nich doczekała się stworzenia odmian i podgatunków, które mają większe walory ozdobne i tym samym lepiej sprawdzają się na rabaty. Kwiaty łąkowe przeniesione do ogrodu to na przykład jaskier. Z tym, że jaskry ogrodowe prawie w niczym nie przypominają tych dzikich. Znamy je ze zboczy dużych rowów, naturalnych jezior i rzek. Uwielbiają wodę, a ich błyszczące, drobne kwiatki odbijają światło i zwracają na siebie uwagę. Czasami faktycznie jaskier ostry zostaje przeniesiony do ogrodu, ale o wiele częściej pojawiają się w nim jaskry ogrodowe. Jakie? Mają wzniesione łodygi i duże, okrągłe i zbudowane z licznych płatków kwiatostany w różyczkowym stylu. Są nie tylko żółte, kwiaty mogą być różowe, białe, czerwone i pomarańczowe. To najładniejsze (albo jedne z najładniejszych) kwiaty w ogrodzie, idealnie sprawdzają się na rabaty.

Kolejne kwiaty łąkowe, które świetnie odnajdują się do uprawy w ogrodzie, to fiołki trójbarwne. W ogóle na polskich łąkach aż roi się od różnego rodzaju fiołków. To piękne kwiaty o ciekawym pokroju i charakterystycznej budowie kwiatów – mają większe górne płatki i mniejsze dolne. Fiołek trójbarwny z reguły jest fioletowo-żółty lub niebiesko-żółty. Kwiaty są drobne, ale mają bardzo dużo uroku. Są najładniejsze na polnej rabacie. Można uprawiać je także w pojemnikach. Roślina ma naprawdę niewielkie wymagania i nie potrzebuje ani szczególnej pielęgnacji, ani zasilania nawozami wieloskładnikowymi. Drobne kwiatuszki wysiewa się wiosną. Zaczynają kwitnąć w czerwcu i nieprzerwanie utrzymują kwiaty aż do października. Pospolite fiołki zwane są także leśnymi bratkami.

W ogrodach od wieków pojawia się wrotycz pospolity. To bylina, która ma dość ładny pokrój. Jej sztywne, grube łodygi dorastają do 100 cm wysokości. Na szczycie jej licznych rozgałęzień pokazują się drobne kwiaty – nieduże koszyczki kwiatostanowe w intensywnie żółtym kolorze. Roślina zamiera na zimę, by odrodzić się wiosną z podziemnych kłączy i jest dość atrakcyjna. W ogrodach uprawia się ją także z innych powodów, na przykład ze względu na działanie owadobójcze. Sadzi się ją, by odstraszać szkodniki.

Żółte kwiaty polne a aranżacje w ogrodzie

Wiele osób decyduje się na wybór roślin łąkowych i polnych do zasadzenia w ogrodzie. Są to zazwyczaj rośliny pełne uroku, które mają w sobie rys pewnej swojskości i sielskości. Ich zastosowanie przemieni zakątek ogrodu w przyjazne, kolorowe miejsce. Żółte kwiaty polne są szczególnie lubiane ze względu na swój intensywny kolor. Przyciąga wzrok ludzi i oczywiście przyciąga owady, dzięki czemu w ogród jest ciągle pełny życia i ruchu. Kwiaty łąkowe i polne idealnie sprawdzą się do ogrodów w stylu rustykalnym lub wiejskim. Można także zastosować je na łąkach kwietnych – specjalnych częściach ogrodów, w których wprowadza się minimum ingerencji człowieka, by zwierzęta i owady mogły czerpać z dobrodziejstw naturalnie rosnących roślin.

Żółte kwiaty polne to rośliny, które dziko porastają pola i łąki. A to oznacza, że mają naprawdę małe wymagania. To rośliny, które niezależnie od pogody, temperatury, opadów śniegu czy wody, są w stanie sobie poradzić i ciągle rozwijać się dalej. Dlatego warto zaprosić takie gatunki do swojego ogrodu. Rośliny polne nie potrzebują ani nawożenia, ani szczególnej pielęgnacji czy podlewania.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto